Legislativní změny u zaměstnávání cizinců v roce 2024
V letošním roce došlo k významným změnám v oblasti zaměstnávání zahraničního personálu v ČR, jež usnadní společnostem přístup k pracovní síle z ciziny. Nová legislativa se zaměřuje především na zjednodušení administrativních procesů a rozšíření seznamu třetích zemí, jejichž občané mají volný přístup na tuzemský trh práce.
Zákonodárci těmito úpravami cílí na potřebu zefektivnit systém, aby lépe odpovídal dynamickým požadavkům pracovního trhu a umožnil firmám flexibilněji reagovat na nedostatek pracovníků v určitých oborech. Typicky se jedná například o stavebnictví, které je na zaměstnávání cizinců, především těch z Ukrajiny, přímo závislé.
Proto se v tomto článku podíváme na klíčové legislativní novinky a jejich dopad na podnikatelské prostředí, abychom pomohli podnikatelům lépe se v těchto nových požadavcích orientovat a efektivněji na ně reagovat.
Nejdůležitější novinky v oblasti zaměstnávání cizinců
Zrušení testu trhu práce
Tento test představoval proces, v němž zaměstnavatel nejdřív musel neobsazenou pozici inzerovat prostřednictvím Úřadu práce ČR, a teprve poté, co nenalezl vhodného kandidáta z řad tuzemských obyvatel, mohl požádat o pracovní povolení pro zahraniční pracovníky.
Nová legislativa se v tomto směru týká zaměstnávání cizinců, již jsou držiteli zaměstnanecké karty, a platí jen při nízké nezaměstnanosti. Pakliže v daném kraji panuje 7% a vyšší nezaměstnanost, lze test trhu práce obnovit. Zároveň nadále pro zaměstnavatele existuje povinnost tato volná místa oznámit na místním úřadu práce.
Nahlášení volného pracovního místa
S oznamovací povinností dochází také ke změně režimu evidence volných pracovních míst. Nově Úřad práce ČR automaticky vyřadí z evidence každou pozici, kterou se nepodaří obsadit do šesti měsíců. Tato změna se však nevztahuje na neobsazená místa, jež jsou už součástí probíhajícího migračního procesu spojeného s udělením pobytového nebo vízového titulu.
Dále může zmíněný úřad vyřadit z evidence pracovní pozice v případech, kdy zaměstnavatel nespolupracuje při kontrole volných pracovních míst (tzv. nesoučinnost).
Rozšíření seznamu třetích zemí s volným přístupem na tuzemský trh práce
Bez pracovní síly ze zahraničí se některá odvětví v ČR neobejdou, takže rozšíření seznamu států s volným přístupem na náš pracovní trh dává smysl. Zatímco dosud využívali této výhody především personální agentury na dočasné přidělení do manuálních pozic, rozšíření seznamu si klade za cíl přilákat kvalifikovanější pracovní sílu.
S účinností od 1. července 2024 tak mohou jednotlivé firmy bez složité administrativy zaměstnávat cizince z Austrálie, Nového Zélandu, Velké Británie, Kanady, USA, Izraele, Singapuru, Japonska a Jižní Korey.